on Tuesday, September 10, 2013
Bulbs not included. Crystal Color: Crystal (Clear). Chrome finish. Number of Bulbs: 9. Bulb Type: Candelabra. Bulb Wattage: 60. Max Wattage: 540. Voltage: 110V-125V. Assembly required. Meets UL & ULC Standards: Yes. 21 in. D x 11 in. H (44lbs.) Description of Crystal trim: Royal Cut, a combination of high quality lead free machine cut and machine polished crystals & full-lead machined-cut crystals. Elegant Cut Crystal consist 100% of high quality full-lead machine-cut crystal that is above industry standards. SPECTRA Swarovski, this breed of crystal offers maximum optical quality and radiance.
yutube/B0042G0PHG/facebok gogle bloger/51AYTN5rjfL.jpgpicasaweb
==>> Details Price & Product <<==speedtest
Elegant Lighting 2001F21C/RC Godiva 11-Inch High Features :
  • Diameter: 21", Height: 11"
  • Features 9 60W Candelabra type bulbs for a total of 540 Watts