on Monday, July 8, 2013
Extension: 7.5 in.. Bulbs not included. Crystal Color: Crystal (Clear). Chrome finish. Number of Bulbs: 2. Bulb Type: Candelabra. Bulb Wattage: 60. Max Wattage: 120. Voltage: 110V-125V. Assembly required. Meets UL & ULC Standards: Yes. 12 in. D x 6 in. H (3lbs.) Description of Crystal trim: Royal Cut, a combination of high quality lead free machine cut and machine polished crystals & full-lead machined-cut crystals. Elegant Cut Crystal consist 100% of high quality full-lead machine-cut crystal that is above industry standards. SPECTRA Swarovski, this breed of crystal offers maximum optical qua
yutube/B0042G0O7W/facebok gogle bloger/61uP2uwgsBL.jpgpicasaweb
==>> Details Price & Pictures <<==speedtest
Elegant Lighting 1901W12C/RC Century 6-Inch High Features :
  • Diameter: 12", Height: 6"
  • Features 2 60W Candelabra type bulbs for a total of 120 Watts